seko mums

NEPĀLA

Politiskais statuss: Nepālas Federāli Demokrātiskā Republika 
Galvaspilsēta: 
Katmandu (Kathmandu)
Platība: 
147 181 kvadrātkilometri
Iedzīvotāji: aptuveni 30 miljoni
Nacionālā valūta: 
Nepālas rūpija (NPR)
Valsts valoda: 
nepāliešu
Reliģijas: 
hindusims 80.62%, budisms 10.74%, islāms 4.20%, citas 4.44%
Laiks: 
GMT+5 stundas un 45 min.

Ak, šī noslēpumainā zeme Nepāla! Pirmajā acu uzmetienā tik līdzīga Indijai, kas mīt turpat kaimiņos. Tomēr ātri vien šis iespaids zūd. Kopumā zeme ir nedaudz tīrāka, un nepāliešu sejas vaibstos atrodams tāds kā sajaukums starp indieti un tibetieti, kas indiešu smalkos sejas vaibstus nedaudz pastiepj un saplacina un tuvina kalniešiem raksturīgajām sejām.

Nepālu tā nosacīti var sadalīt trīs daļās: Himalaju kalnu grēdas, kalnu pakājes ar tām pieguļošajām ielejām un līdzenumi ar džungļiem un lauksaimniecības zemēm. Nepāla ir īsta kalnu mīļotāju paradīze, pateicoties tam, ka tur atrodas astoņas visaugstākās virsotnes pasaulē, starp kurām ierindojas arī slavenais Everests. Arī kalnu pastaigu cienītājiem ir plašas iespējas izbaudīt tīro gaisu, neaizmirstamos un daudzveidīgos kalnu skatus, satriecošus saullēktus, kā arī iepazīt nepāliešu dzīves tikumus. Straujās kalnu upes ar dažādas krāsas ūdeņiem piedāvā lieliskas raftinga iespējas – aso izjūtu cienītājiem. Dabas un dzīvnieku pasaules mīļotāji var pavadīt vairākas dienas, neskartas dabas apskāvienos, viesojoties dažādajos dabas parkos, kas izmētāti pa visu Nepālas teritoriju. Kā populārākais un tuvākais Nepālas galvaspilsētai Katmandu ir Čitvanas dabas parks, kur rītausmā iespējams doties džungļu safari, sēžot mugurā zilonim, un vērojot, kā rīta apgaitās dodas degunradži, vienlaikus izbaudot satriecošo saullēktu pie sārti violetajām debesīm. Nepāla ir tik daudzveidīga un krāsaina kalnu zeme ar dažiem līdzenumiem, no kuriem centrālo vietu gan ģeogrāfiski, gan ekonomiski un politiski ieņem Katmandu ieleja. Galvenie vēstures un kultūras apskates objekti atrodas Katmandu, tās robežpilsētā Patanā, kura sākotnēji bija galvaspilsēta, un Bhaktapurā un Lumbini. Starp pazīstamākajiem pieminēšanas vērta ir Budanat stūpa (Bouddhanath), kuru uzskata par lielāko stūpu visā Āzijā. Šī stūpa ir kā milzīgs apļveida komplekss, kuram apkārt ir izvietojušies klosteri, tempļi, neskaitāmi veikaliņi un kafejnīcas, izplatot raksturīgo dūmkociņu  smaržu, un apkārt staigājošie budistu mūki  rada sajūtu, ka atrodies Tibetā. Tāpat ir vērts uzveikt 360 pakāpienus, lai nokļūtu vismaz 1500 gadu vecajā, leģendām apvītajā Svajambudanat templī (Swayambhunath), jo no tā virsotnes paveras lielisks skats uz visu pilsētu. Neaizmirstamus iespaidus var gūt, apmeklējot vienu no lielākajiem Šivas pielūgsmes kompleksiem Pašupatinat (Pashupatinath) gātas, kur notiek rituālā cilvēku mirstīgo atlieku sadedzināšana. Tur patstāvīgi pulcējas arī šivaisma piekritēji sadhu, kurus uzreiz var pamanīt pēc viņu neparastā izskata un skopā apģērba. Toties ar svētību pret nelielu ziedojumu viņi gan neskopojas. 

Pamata reliģija Nepālā ir hinduisms, kas vietām ir savijies ar budisma elementiem, kā arī no sen seniem laikiem saglabājies animisms, nedaudz ir pārstāvēts arī islāms un aptuveni desmito daļu sastāda Tibetas budisms, kas Nepālā ir uzplaucis līdz ar Tibetas okupāciju 1959.g.

Mazāk zināms ir fakts, ka Budisma mācības pamatlicējs Gautama Siddharta ir dzimis nelielā miestiņā Lumbini, kas atrodas Nepālas dienvidrietumos. Pašlaik tur ar UNESCO atbalstu ir izveidots pasaules mēroga komplekss, kas saucas „Paradīzes dārzs”, un tur var aplūkot to pašu akmeni, uz kura Budas māte Maijadevi laida pasaulē savu dēlu, kurš pēc 29 gadu ilgas, mierpilnas dzīves tēva pilī, devās iepazīt pasauli un pēc vairākiem gadiem, pavadītiem dažādos pārbaudījumos sasniedza apgaismību. Tulkojumā no Sanskrita valodas Buda nozīmē apgaismotais. Interesanti, ka dažos hinduisma svētajos rakstos, piemēram, Purānās, ir minēts, ka Buda ir dieva Višnu avatārs.

Daudzu Nepālas tempļu, stūpu, klosteru un pilsētu tapšana balstās uz senām leģendām, tādējādi  izraisot interesi gan  par vēsturiskiem faktiem, gan par dievišķajām mistērijām, kas savijušās kopā ciešā mezglā. Gan leģendām apvītās celtnes, gan krāšņā un daudzveidīga daba un ar netveramo magnētismu piesātinātie Himalaju kalni mūs tā vien vilina doties un atklāt katram savu Nepālas noslēpumu.

GoodDay Travel gādās par Tavu krāšņāko ceļojumu!