seko mums

INDIJA

Politiskais statuss: Indijas Republika
Galvaspilsēta:
Ņū Deli (New Delhi)
Platība:
3,3 milj. kvadrātkilometri
Iedzīvotāji:
aptuveni 1, 028 miljardi
Nacionālā valūta:
Indijas rūpija (INR)
Valsts valoda:
hindi, angļu+20 nacionālās
Reliģijas:
hinduisms 80.5%, budisms 10.74%, islāms 13.4%, citas 4.44%
Latvijas vēstniecība:
nav; var griezties jebkurā Šengenas valsts vēstniecībā vai pie Goda konsula Sanjay Passi.(Adrese: 57, Golf Links, New Delhi - 110 003, Telefons: (91) 98 100 643 88, fakss: (91) 11 436 006 00, e-pasts: Latvia@pasco.in, tālr. Latvijā ārkārtas situācijā: +371 67016201)
Laiks:  
GMT + 5h un  30 minūtes

Ar ko mums asociējas Indija? Nu, protams, ar krāsainiem sari, dažādām smaržām, nepierasti asām un garšas kārpiņas izaicinošām ēdienu garšām, silto klimatu un krāšņo dabu, mūziku un skaņām, dažādiem reliģiskiem svētkiem un festivāliem. Tas viss kopā veido daudzkrāsainu skaņu, smaržu un garšu kakofoniju, kurai pa vidu ņirb daudz labestīgu cilvēciņu. Šogad Indijas valdība organizēja pasaules mēroga kampaņu Incredible India, kura pamudināja arī mūs nosaukt šo valsti par Neparasto Indiju.

Politiskais statuss.

Indija ir suverēna un demokrātiska valsts, kuras sastāvā ietilpst 28 štati un 7 savienības teritoriālās zonas. Katrs štats un savienības teritoriālā zona atšķiras ar savu vēsturi, valodu, tradīcijām, nacionālajiem tērpiem, ēdieniem, festivāliem un demogrāfisko situāciju. Tie ir kā valstiņa valstī, tādēļ katrs no tiem ir viena skaista ceļojuma vērts. Šajā aprakstā tiks pieminēti tikai daži, kuri ir izpelnījušies vislielāko tūristu interesi visā pasaulē, kā arī dažas pērles, kuras esam atklājušas ceļojot pa Indiju.

Ģeogrāfija.

 Indija ir viena no lielākajām Tālo Austrumu valstīm un septītā lielākā valsts pasaulē. Ziemeļos tā robežojas ar Afganistānu, Ķīnu, Nepālu un Butānu, austrumos ar Mjanmu un rietumos ar Pakistānu. No pārējās Āzijas daļas, ziemeļos to nodala Himalaju kalnu grēda, kas ir pasaulē austākie, jaunākie un joprojām augošie kalni. Indijas pussalu, kurai ir trijstūra veida forma, ieskauj 3 lieli ūdens baseini: Bengālijas līcis austrumos, Arābijas jūra rietumos un Indijas okeāns dienvidos.

 Lai šķērsotu valsti virzienā no ziemeļiem uz dienvidiem, jums būs jānobrauc 3200km, tādēļ pārvietojoties iekšzemē ļoti aktīvi tiek izmantots visdažādākais sabiedriskas transports, kā populārākais un rietumnieku komforta līmenim pieņemamākais ir vilciens, lidmašīna, tūristu autobuss un apvidus auto. Pēdējos gan labāk izmantot, ceļojot viena vai divu štatu ietvaros.

Indijas pussala ir tik liela un ģeogrāfiski daudzveidīga, ka tā spēj piedāvāt neaizmirstamus piedzīvojumus un sajūtas ikvienam ceļotājam. Indijas Ziemeļos atrodas kalnainie Džammu un Kašmiras (Jammu & Kashmir), Himakal Pradeš (Himachal Pradesh) un Pendžabas (Punjab) šati. Himalaju kalni sniegs prieku gan kalnu pastaigu – trekinga –, gan snovborda cienītājiem, gan arī visiem tiem, kurus ir apbūris kalnu magnētisms. Pa visu Indiju izkaisītie dabas parki piedāvās plašas ekotūrisma iespējas, lai dotos safari un iepazītu floras un faunas daudzveidību, piemēram, nacionālais dabas parks Sasangir un Ranthambore. Savukārt, Indijas rietumu, dienvidu un austrumu piekrastēs iespējams izbaudīt tropisko eksotiku. Rietumu daļā mūs pārsteigs Gudžaratas (Gujarat) štats ar tam pieguļošo savienības teritoriju Diu un Damanas salām (Diu & Daman), Maharaštra (Maharashtra), un daļa no milzīgā Madja Pradeš (Madya Pradesh) štata, kā arī Goa (Goa) ar lieliskajām pludmalēm. Tomēr, jāatzīst, ka pēdējos gados milzīgais tūristu pieplūdums ir atstājis savas pēdas. Tiem, kas vēlās izbaudīt pirmatnīgas tropiskās pludmales ieteicams labāk doties uz Keralu vai austrumu daļā uz Puri, Orisas (Orissa) štatā. Īpašu ievērību sērfotāju un nirēju vidū ir izpelnījušās Andamanu un Nikobaru salas (Andaman & Nicobar islands).

Džammu un Kašmira

Vasaras galvaspilsēta –Šrinagara, ziemas galvaspilsēta- Džammu. Ceļojot pa šo štatu ir iespējams vērot un izjust trīs dažādas klimatiskās joslas. Sākot ar tropisko Džammu līdzenumos, līdz pat pus arktiskajam aukstumam Ladakhā un mērenajam klimatam Kašmirā . Tādēļ līdzi jāņem kā siltais, tā arī vasaras apģērbs. Šis ir īpašs reģions, kurā ieceļot iespējams vien ar speciālām atļaujām. Tomēr, tas ir to vērts, jo tādus kalnu skatus un neskartu dabu kā Ladakhā jūs nesastapsiet nekur uz zemes. Spoži zilās, gandrīz sirreāli zilās debesis, šķeļ majestātiskie Himalaji, kas ir daudzkrāsaini, ar ceļu serpentīniem apvīti kalni. Kur vien sniedzas skatiens – visapkārt kalni! Un neaprakstāmi spirgtais kalnu gaiss, kas šķiet īpaši mirdzošs un dzidrs, piešķir dabas krāsām sevišķus toņus un spožumu. Daudzviet šo reģionu dēvē arī par mazo Tibetu, jo tur mājvietu atraduši budistu klosteri un par budisma klātbūtni liecina visapkārt izkaisītas mazas stūpas un krāsainie karodziņi ceļmalās. No turienes nāk arī visā pasaulē slavenie kašmira izstrādājumi, šalles un lakati, kuriem savu īpaši maigo vilnu sniedz Ķašmiras aitas. Vissmalkākie un dārgākie skaitās pašminas izstrādājumi, kurus iegūst no aitas bārdas. Kašmiras ēdieni ir vieni no gardākajiem un eiropieša vēderam draudzīgākajiem kā, piemēram, dum-aloo, chaman utt., kā arī tur atšķirībā no citiem Indijas reģioniem tiek gatavoti gaļas ēdieni. Sevišķo garšo tiem piešķir bagātīgi lietotās garšvielas: kanēlis, kardamons, safrāns. Mmm... atceroties vien – siekalu pilna mute.

Pendžaba

Pendžaba atrodas Indijas ziemeļrietumos un ir viens no mazākajiem, bet bagātākajiem štatiem valstī. Šeit plūstošās piecas upes -  Sutlej, Beas, Ravi, Chenab and Jhelum ir dāvājušas šim štatam nosaukumu, jo  punj-ab nozīmē  “piecu ūdeņu zeme”.   

Pendžabas valoda cēlusies no indo-eiropiešu valodu saimes, kas sevī ietver arī persiešu un latīņu valodas. Savā laikā šeit radās arī sikhu reliģija, kuras piekritēji ir uzcēluši pasakaini grezno, ar īstu zeltu klāto – Zelta templi, kas atrodas Amritsārā. Atrodoties templī, uz mirkli pārņem sajūta, ka atrodies kādā senā arābu vai persiešu pilī, jo apkārt staigājošie sikhu tempļa sargi savos krāsainajos tērpos ar savīta auduma galvassegām, kā arī zobenu pie sāniem, patiešām liek sajusties kā ceļotājiem laikā, kas nokļuvuši kāda šeiha pilī. Netālu no Amritsāras, atrodas Indijas-Pakistānas robeža Wahga, kur katru vakaru notiek svinīgā ceremonija –maršēšanas šovs, kura laikā uzstājas gan Pakistānas, gan Indijas kareivji. Tas patiešām ir neaizmirstams skats, jo tik augstu cilāt kājas, soļojot ierindā, mūsu zemē nav ierasts. Šova galvenā ideja ir simboliski veicināt draudzību abu valstu starpā, kuru strīdus ābols joprojām ir dāsnā Kašmiras zeme. Pendžaba ir slavena ar saviem asajiem ēdieniem, kā arī lielo daudzveidību. Šeit baudītie ēdieni metīs izaicinājumu visasāko ēdienu cienītājiem. Kā vieni no zināmākajiem un izplatītākajiem ēdieniem visā Indijā ir matar paneer, dal makhani, parathas, bature un lassi. Ja ceļojot pa Indiju ēdienkartē pamanat pendžabas ēdienus, tad ziniet, ka jūs sagaida asais pārsteigums.

Himakal Pradeš

Himakal Pradeš ir viens populārākajiem un vieglāk sasniedzamajiem kalnu štatiem, kurš sniedz prieku un veldzē ar savu spirgtumu vasarā, kad līdzenumus pārņem tveicīgais karstums. Kalnu ceļi, kas apvij tos kā milzīgi serpentīni un ielejas, kas paveras skatam, pievelk tūristus lielā skaitā. Krāsu bagātība Kullu un Kangras ielejās iezīmē spilgtu kontrastu starp kailajiem un sastingušajiem mēnesnīcas ainavai līdzīgajiem Lahaulas un Spiti līdzenumiem.

Tas robežojas ar Džammu un Kašmiru ziemeļos, Pendžabu rietumos, Harjanu dienvidos, Utar Pradeš dienvidaustrumoes un Ķīnu (Tibetu) austrumos.   

 Zemienēs mūs priecēs augļu dārzi, subtropiskie meži un kukurūzas lauki, kas augstienēs pamazām izsīkst, dodot vietu priedēm, vietām sasniedzot 6000 m augstas virsotnes klātas  ar ledu un sniega segu.

Braucot no Deli, vispirms ieteicams būtu doties uz Šimlu, kas ir bijusī britu kolonistu vasaras rezidence un ir saglabājusi spilgtas britu valdīšanas laika iezīmes. Uz dienvidaustrumiem atrodas kalnu ieskautā ziemas kūrortpilsētiņa Narkanda, kas sniegs prieku gan kalnu pastaigu, gan slēpošanas un citu ziemas prieku cienītājiem. Lai nokļūtu skaistajā kalnu pilsētiņā Manali, nāksies šķērsot Džalori kalnu pāreju ( 3223m), kā arī ceļš vedīs cauri brīnišķīgi skaistajai Kullu ielejai. Turpat netālu savulaik ir dzīvojis slavenais krievu gleznotājs, rakstnieks un filosofs – Nikolajs Rērihs, kura memoriālais muzejs atrodas Naggarā. 

Dharamsalā vai, precīzāk McLeod Ganj, savu mājvietu ir atradusi arī Tibetas valdība trimdā, uz kurieni 1959.g. bija spiests bēgt Viņa Svētība Dalai Lama 14. Tur atrodas daudzi klosteri, tostarp arī slavenais Norbulink klosteris, vairākas budisma mācību iestādes un tibetiešu tirdziņš. Tas ir viens no pievilcīgākajiem Himakal Pradeš galamērķiem trekinga cienītājiem, jo pilsētiņu ieskauj bagātīgas priežu un ciedru audzes, skatam paveras brīnišķīgās, sniegiem klātās Himalaju kalnu kores.  

Tipisks ikdienas ēdiens Himakal Pradeš štatā parasti ir  dal-chawal-subzi-roti, kas sastāv no lēcu viras, rīsiem, dārzeņiem karijā un maizes. Svētku laikā tiek gatavoti īpaši ēdieni tādi kā ankolas un patande. Tā kā tas ir kalnu reģions, tad gaļas ēdieni un piena produkti ir lielā cieņā. Pateicoties Tibetas tuvumam, daudzi ēdieni aizgūti no tibetiešu virtuves.

Gudžaratas štats un Diu sala.

Gudžaratas štats  atrodas Indijas subkontinenta rietumu daļā. Tā galvaspilsēta Gandhinagar atroadas pavisam netālu finanšu un biznesa centra – Ahmedabadas, kur atrodas arī iekšzemes lidosta. Visērtāk tur ir nokļūt, lidojot no Deli vai Mumbajas.  No dienvidiem tur atplūst Radžastānas un Pakistānas svelme, bet dzestrumu sniedz Arābijas jūras brīzes, kas ieskauj šo štatu no rietumu piekrastes puses. 

Gudžarata ir viens no pārtikušākajiem Indijas štatiem, kā arī tur atrodas slavenu un leģendām apvītu personu vesturiskās vietas, kā piemēram, Krišnas būvētā pilsēta Dvarka un brīvības cīnītāja Gandi dzimtā pilsēta – Porbandar. Tāpat, ievērības cienīgi ir senais hindu templis Somnatā un džainu tempļu kalns Šatrundžaija –Palitanā, kā arī senā kuģu būvētava Veravalā, un vienīgais dabas parks Indijā, kur var sastapt Āzijas lauvu. Lothalā ir atklātas senās Harapas civilizācijas pēdas, kas veido Senās Indijas Ielejas civilizācijas vidusposmu, saplūstot dienvidu un ziemeļu tautām.

Jāņem vērā, ka Gudžaratā ir “sausais” likums, kā arī veģetārā virtuve. Kā viens no populārākajiem un izplatītākajim visā Indijā ir Gujarati Thali, kas tiek pasniegts uz apaļas paplātes un tajā ietilpst sauja rīsu un kādas 5-6 bļodiņas ar dažāda stipruma mērcītēm un chapatas (lavašam līdzīgas maizītes).  Lai baudītu lielisko Kingfisher alu un jūras veltes, ir jādodas uz īpašo zonu – Diu salu. Iebraucot salā, nāksies iegādāties speciālo atļauju. Kā bijusī portugāļu kolonija, Diu ir saglabājusi vairākas kristiešu baznīcas un seno fortu, kas glabā 400 gadus senas atmiņas.

Kerala

Tās galvaspilsēta Thiruvanathapuram vai biežāk saukta par Trivandrum atrodas pašos Keralas dienvidos. Keralu dēvē par Dieva zemi, jo tās nosaukums nozīmē “kokosriekstu zeme” pateicoties kokospalmām, kas aug visā šatā un sniedz veldzējošo ēnu no karstās saules. Klimats šeit ir tropisks, ar lielu ģeogrāfisko daudzveidību , tāpēc Kerala tiek uzskatīta par vienu no desmit paradīzēm zemes virsū, kuru tā nodevēja National Geographic Travel. Keralas štatu caurvij 44 upes, kas apgādā zemi ar valgmi, kā rezultātā visapkārt ir krāšņi tropiskie augi un daudz zaļuma. Rietumos to apskalo Arābijas jūra, veidojot 550 km garu piekrastes joslu, un platumā maksimāli sasniedzot 120 km. Kad karstums zemienēs kļūst neciešams, var doties uz kalnu apvidiem austrumos. Tie nav pārāk augsti vien ~2700m v.j.l.

 Kovalam pludmali uzskata par vienu no labākajām Indijā. Smaragdzaļie, klusie līcīši, kurus ieskauj ar bagātīgo zaļumu apaugušie krasti padara Keralu par vienu no unikālākajām Indijas pērlēm, kur baudīt mieru, un pasakaini skaisto dabu, gozējoties tropiskās pludmales saulītē.   Kerala ir īsta paradīze eksotikas cienītājiem, jo pa ceļam uz Periyar dabas parku iespējams satapt ganāmies sasvvaļas ziloņu baru. Varbūt, ne visi zina, ka ajūrvēdas zināšanas nāk no Keralas, tāpēc tieši šeit jūs atradīsiet ajūrvēdas klīnikas, kas sniegs autentiskas ajūrvēdas procedūras.   

 Ievērības cienīga ir arī Kochi jeb Cochin osta, kur jau kopš seniem laikiem notika aktīva tirdzniecība ar garšvielām un tēju. Senie grieķi un romieši Keralas piekrastes dēvēja par Malabar Coast. Arī protugāļu iekarotājs Vasko da Gama 1498.g., kā pirmais, ieradās tur, lai uzsāktu tirdzniecību ar Eiropu.  

Kerala ir viens no štatiem, kur notiek krāšņi festivāli, un tie jau 400 gadus atdzīvina dēmonus no eposiem Mahabharata un Ramayana. Joprojām tiek attēlota  2000 gadu senā sanskrita valodā sarakstītā drāma   Kutiyattam. Krāšņās izrādes ar maskām notiek Keralas ciematiņu ielās, tādēļ ikviens tūrists kļūst par festivāla priekšnesumu skatītāju.

Viens no tipiskākajiem un plaši izplatītiem ēdieniem Keralā ir Kappa Kuzhachathu (tvaicēta tapioka sakne ar kokosriekstu skaidiņām) kombinācijā ar Meen Pattichathu (sarkanie asie pipari ar zivi ).

 

Indija ir pārāk milzīga zeme, lai to iepazītu viena ceļojuma laikā. Ne tikai lielie attālumi, kas būtu jāpārvar, bet arī kultūr-vēsturiskais vēstījums ir tik atšķirīgs, ka labāk Indiju iepazīt pa reģioniem. Ja vēlaties baudīt sauli, un laiski gozēties tropiskajās pludmalēs, tad Goa, Kerala un austrumu piekrastes pludmales būs jūsu ideālais galamērķis. Ja vēlaties savām acīm skatīt majestātiskos Himalajus, tad esat laipni aicināti īsākā vai garākā ceļojumā pa Pendžabu, Džammu & Kašmir un Himakal Pradeš šatiem. Savukārt, lai baudītu klasiskās Indijas vērtības, kā, piemēram, Tadž Mahalu, rozā pilsētu Džaipuru un jogas dzimteni Rišikešu, svētās pilsētas Haridvāru, Vrindavānu un Varanasi, jūs laipni gaidīs Ņū Deli, Radžastānas štats, Uttara Pradeš un Uttarakhand štati.

Nāc, un pievienojies mūsu ceļotāju pulciņam! Izvēlies vilinošāko galamērķi un ieplāno brīvo laiku atbilstoši sezonai. Jāņem vērā, ka katram reģionam ir sava ideālā sezona. Piemēram, Dimanta trijstūra programmu vislabāk ir baudīt no oktobra līdz aprīlim, bet Himalajus vasarā – no maija lidz septembrim. Sīkāk par katra reģiona sezonalitāti būs minēts katra ceļojuma aprakstā.

Neparastā Indija gaida arī  Tevi!